Ettől függetlenül lehet bőséges nyugdíjas életed! Görgess!
Az egészséges életvitel, a tudatos táplálkozás és bőséges élet jelentősen megnöveli az élettartamát egy személynek; csökken a betegségek aránya, a boldog élet pedig meghosszabbodik!
Mire vágyhat jobban egy ember, miután ledolgozta a fél életét? Hát persze... A nyaralások, telelések, utazások kihagyhatatlan részei a nyugdíjas éveknek.
Egy jó társaság, vagy egy kiváló nyugdíjas klub segít továbblendülni az élet nehézségein, ha egyedül maradt az ember. De sajnos, ez is pénzbe kerül...
Gyermekeink segítése egy örök feladat, pláne, ha már unokáink is vannak. Az unokákkal való foglalkozás időt és teret ad gyermekeinknek, akik igyekeznek mindent megtenni a család anyagi biztonságának megteremtéséért.
Ez a felosztó-kirovó rendszer, ami annyit jelent, hogy amennyi pénz befizetésre kerül a jelenlegi munkavállalóktól, annyi pénz tud kifizetésre kerülni a jelenlegi nyugdíjasok részére! Az arányszám a munkavállalók és a nyugdíjasok között egyre rosszabb! Egy munkavállaló tart el lassan 3-4 nyugdíjast...
Egyre többen leszünk idősek, és kevesebb gyermek születik a növekvő élettartamhoz képest! Emiatt nem lesz utánpótlás, aki megtermeli a jövő nyugdíjas generáció nyugdíját! A rendszer ilyen formában fenntarthatatlan!
Az állam folyamatosan csökkentette a nyugdíjasok iránti felelősségvállalását, ami a nyugdíjak biztosítását illeti. Így 20 év múlva minimális lesz az állami nyugdíj, amiből csak a számlákat tudjuk majd kifizetni, ha nem gondoskodunk magunkról!
2012 előtti időszak; az Alkotmány 1949. évi XX. törvény 70/E. paragrafusa kimondja:
"A Magyar Köztársaság állampolgárainak joguk van a szociális biztonsághoz; öregség (...) esetén a megélhetésükhöz szükséges eltartásra jogosultak"
Itt még jogosultságról van szó...
Viszont, a 2012 utáni időszakra (Alkotmány 2012.01.01-től) vonatkozóan a nyugdíjtörvény a következőképp intézkedik:
"Magyarország az időskori megélhetés biztosítását a társadalmi szolidaritáson alapuló egységes állami nyugdíjrendszer fenntartásával és önkéntesen létrehozott társadalmi intézmények működésének lehetővé tételével segíti elő.
Itt már segítségről szól a dolog, nem jogosultságról!
2014-ben pedig már Szülőtartásról van szó az Alaptörvényben:
"A nagykorú gyermekek kötelesek rászoruló szüleikről gondoskodni!"
A Családok védelméről szóló törvény szerint:
"A nagykorú gyermeknek külön törvényben foglaltak szerint tartási kötelezettsége áll fenn azon szülőjével szemben, aki magát önhibáján kívül nem képes eltartani!"
A Polgári Törvénykönyv szerint:
"Rokonaival szemben az jogosult tartásra, aki magát önhibáján kívül nem képes eltartani, és akinek tartásra kötelezhető házastársa, volt házastársa vagy volt élettársa nincs."
Az adott évben nyugdíjcélra befizetett megtakarítások összegére levetítve az állam 20%-al járul hozzá a már befizetett SZJA (személyi jövedelem adóból) levonva, amely a következő megtakarítási években hozamot termel! (Ez nem jelent 20%-os garantált hozamot!)
A megtakarítás típusától függően évente összesen (minden típust figyelembe véve) 280.000 forintot igényelhet vissza a szerződő. Ennek kiszámításáért keresd kollégánkat!
Tehát, nem a saját folyószámlára utalja ki a NAV, hanem az adott biztosítónál nyilvántartott számlára íródik jóvá az évben befizetett összeg 20%-ka.
Idő előtt másra nem felhasználható ez a visszaigényelt pénz! Amennyiben, mégis felhasználjuk (kiutaltatjuk idő előtt), akkor vissza kell fizetni a NAV-nak az összeget!
Tehát, azok a személyek, akiknek fizetve van, vagy fizetik az SZJA-t, azok igényelhetnek vissza 20% adókedvezményt!
Fontos, hogy kalkulátorunk segítségével előre kiszámítható a várható nyugdíj összege. A mindenáron eladni akaró ügynökök és hozzá nem értő tanácsadók gyakran félretájékoztatnak, ezért érdemes kalkulálni a tájékozódás során.
Például, 35 évesen kezdünk bele a nyugdíj megtakarításba, és havi 25.000 forintot teszünk félre. Ez egy évben 300.000 forint, amelynek a 20%-át visszakapjuk a befizetett SZJA-ból, ami 60.000 forintnak felel meg.
30 év alatt 9.000.000 forintot fizettünk be, amihez hozzáadódik a 20% visszaigényelt SZJA, ami 1.800.000 forint.
Igen ám, de ez a hozzáadott érték hozamokat termelt, aminek köszönhetően a 30 év alatt összegyűlt összege nem 1,8m forint, hanem 4.500.000 forint, valamint az alap megtakarításunk (9m ft) is hozamokat termelt, aminek összege 13.000.000 forint.
A számítás 5,5%-os hozammal lett kiszámolva, amely egy visszafogott (konzervatív) számítás.
Tehát:
Befizetett alap megtakarítás: 9.000.000
Adó-visszatérítés és hozamai: 4.500,000
Alap megtakarítás hozamai: 13.900.000
Összesen: 27.400.000 forint
Az nyugdíjcélra félretett összeg 32,84%-át az alap megtakarítás adja, 67,16%-át a hozamok adják, a kitermelt 30 év alatt! Ezért nem mindegy, hogy mikor kezdünk el a nyugdíjas évekre félretenni.
Ez nagyjából havi 200.000 forintos járadéknak (nyugdíjnak) felel meg.
Épp ezért érdemes előre kalkulálni és egy jó terméket választani!